ÚvodČlánkyDiskusné fórumGalériaMapa Členov
25. September 2020 11:07
M
e
n
u
P
r
i
h
l
á
s
e
n
i
e
Meno (nick)

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového hesla kliknite práve sem.
I
n
f
o
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 2,895
Najnovší člen: Samo
Č
l
á
n
k
y
Ako na dobrý zvuk..?
História II
História
Rady pri výbere pred...
Náhrada originál ter...
A
n
k
e
t
a
Páčilo sa Vám na FBBK Session 2011?

Áno

Nie

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli hlasovať.
S
t
a
t
s
TOPlist
R
e
k
l
a
m
a
Máte záujem o komerčnú reklamu na našich stránkach?

Kontaktujte nás: Hicotech
Dostupnosť AUTOHIFI značiek na SK - autorádia

Na úvod poznamenávam, že o tzv. šuntoch písať nebudem. Čo je to "šunt" sa dočítate v článku.

Pekne po poriadku…

ALPINE
Značka má priame zastúpenie na SK, dá sa na ňu bežne natrafiť v predajniach NAY a EURONICS, ide o prístroje solídnej konštrukcie, pomerne rozsiahlej výbavy a hlavne kvalitného zvuku, ktorý však nemusí každému vyhovovať, jeho analytickosť je niekedy hlavne na závadu, dosť mizerne na prístrojoch tejto značky znejú MP3ky. Tunerová časť je u všetkých rádií tejto značky dosť slabá, zvuk tuneru je síce kvalitný, ale príjem je slabší, mieša dve stanice občas a v prípade slabšieho signálu už nehrá. Kupujúci tejto značky sú ľudia, čo majú radi dobrý zvuk, dobrú výbavu a stavajú rozsiahlejšiu aparatúru. Jedinou jej smietkou na štíte je to, že v posledných troch rokoch dosť zľavila z kvality na úkor kvantity. Napriek tomu ide o nadpriemerné výrobky v danej cene.

CLARION
Značka má síce zastúpenie na SK, ale ja nemám pre dovozcu a predajcu pekného slova. Príde mi to tak, akoby si užívali, že sú na SK akoby v ilegalite. V bežných shopoch ich produkty nenájdete, objednávanie je problematické, v susedných Čechách je to o 1000% lepšie. Ide o prístroje solídnej konštrukcie, dosť osobitého dizajnu, zo slušnou výbavou a hlavne výborným zvukom, ktorý je na tom mnohokrát lepšie ako ALPINE. 4 z 10 inštalácií vo svete má ako headunit použití práve Clarion. Pre nič za nič to nebude…. Platí o zvuku MP3jek a tuneru presne to, čo u Alpine, proste na zvuk MP3jek sú tu iný. Ale zvuk s CD je vysoko nadpriemerný a konkuruje mu akurát to Alpine, Eclipse, jeden model od PIONEERU a niektoré JVC a KENWOODY. Proste za svoje prachy dostanete dobrú výbavu, špičkový zvuk, ale aj „šialený“ dizajn, ktorý bol ale navrhovaný s rozumom. Napriek tomu, že vyzerajú divoko najmä modely roky 2007, ovládajú sa ľahko.

PIONEER
Produkty tejto značky sú bežne dostupné v obchodoch, podstatne častejšie ako vyššie dve menované, predstavujú kategóriu tzv. bezkonfliktných prístrojov. To znamená, že ponúkajú majiteľovi primeraný zvuk, vysokú výbavu, oku príjemný dizajn a už aj ceny. Na prístrojoch tejto značky je príjemné, že dokážu zahrať MP3jky tak, že sa dajú aj počúvať. Na vyššie uvedených dvoch značkách sú MP3jky, hlavne s nízkym dátovým tokom ušidrásajúcim zážitkom. Na PIONEERoch to hrá tak nejak uhladene. Proste rozdiel medzi zvukom CD a MP3 je minimálny. A tu ja kameň úrazu, lebo ten zvuk CD by mohol byť lepší. Majú však model P88, ktorý je akoby z inej planéty čo sa týka zvuku. Proste bašta s oblízaním všetkých prstov. A potom modely DEX… Ale tam je potreba 90 000 kreditov na rádio… Príjem tuneru je špičkový, zvuk z tuneru lezúci už nie je žiadna výhra. Ale v podstate naladia každý prd v étery. Napriek svojmu „peknému“ dizajnu sa dosť biedne ovládajú, nižšie rady sú besne neergonomické. Mojím tipom je, že ich je medzi národom asi najviac spolu so SONY.

JVC
Taká popoluška na trhu. V minulosti ťažko dostupná, dnes sa nájde v lepších shopoch. Z minulosti si priniesla aj nálepku o biednom zvuku, čo bola síce pravda, ale dnešné modely, aj základných rád hrajú dobre. Rozdiely medzi MP3jkami a CD sú minimálne, nechcem byť pes, ale CD sekcia má o chlp lepší zvuk ako PIONEER. Tuner ladí rýchlo, nie tak ako u PIONEERu, ale zvukovo sa dá. Výbava býva niekedy sparťanská, inokedy priam kráľovská. Mojím tajným tipom je model SH1000, ktorý má priam bezkonkurenčnú výbavu. JVC sa silne venuje DVD formátu, takže má vo svojom programe viac výrobkov tejto skupiny ako iné značky. Lahôdkami sú ich prístroje s integrovaným displejom. Proste paráda. Ich hendikepom je to, že drvivá väčšina má červené podsvietenie tlačidiel. Inak je to za dobrú cenu dobrá kúpa.

PANASONIC
Taká rozporuplná značka. Na jednej strane ponúkajú jedny z najlacnejších značkových prístrojov na trhu, a vcelku slušných, na druhej strane, aj vo vyšších modeloch nie vždy najideálnejšie funguje ich CD mechanika. Inak ich nájdete takmer všade. Ergonómia ovládania nie je ich silná stránka. Zvuk je taký nijaký. Síce neurazí, ale ani nepoteší. MP3ky vie dobre, niekedy sa zdá, že lepšie ako originálne CD. V minulosti som bol dosť veľkým zástancom tejto značky, po problémoch s mechanikami v prístrojoch, ktoré som odporučil, či montoval som už dnes opatrnejší s ich odporúčaním.

BLAUPUNKT
Tiež značka kontrastov. V jej portfóliu bolo, a aj je jedno z najlepších rádií na svete (model BREMEN) ale aj biedne hrajúce základné modely, navrch s dosť divokým ovládaním. V minulosti bol kritizovaný za zastretý zvuk CD, dnes vyjasnený a vysmiaty sound. Lepší priemer. Tunery patria k tomu lepšiemu na trhu, a hlavne s neprekonateľnou kvalitou zvuku tuneru. Proste BLAUPUNKT má zvuk tuneru najbližšie k zvuku CD. Vadia mi divné potenciometre a červené podsvietenie tlačidiel. Viem si od nich predstaviť vo svojom aute nejaké rádio namiesto môjho CLARIONU. Dosť zaznávaná značka v súčastnosti, má tu distribútora, ktorý sa snaží zásobiť každý obchod, ale ľudia radšej berú PIONEER alebo SONY, napriek tomu, že BLAUPUNK ponúka za rovnaké peniaze lepšie hodnotu ako to SONY a neraz aj lepší zvuk u nižších modelov ako PIONEER. Nechcem byť zlý prorok, ale ak sa nestane zázrak, tak s touto značkou sa asi v budúcnosti rozlúčime…

KENWOOD
Nikdy som KENWOOD nemal, niekoľko som montoval, hlavne z nižších rád. Osobne mi to príde ako značka, ktorá nevie čo chce. Na jednej strane super výbava, pomerne dobrý zvuk, niekedy atakujúci ALPINE či CLARION, na druhej strane koľkokrát len jeden pár výstupov RCA. No stavajte potom nejakú väčšiu inštaláciu. Čo urobíte? No kúpite konkurenciu. A na tomto padá podľa mňa KENWOOD. Navyše sa v obchodoch nachádzajú ich produkty dosť sporadicky. Inak CD zvuk býva fajn, MP3jky neurazia. Ovládanie je niekedy na mašlu, hlavne u starších modelov. No neviem, musel by som mať nejaký špeciálny dôvod na kúpu KENWOODu.

SONY
Tu sa možno mnohí urazia, ale firma SONY pre mňa umrela koncom 90 rokov. Dovtedy ich výrobky boli fajn, priam top, a potom… No dúfam, že sa to bude zlepšovať. Lebo stále to nie je ono. Hlavne zvukovo. Je jedno čo zvuk CD, tuneru, či MP3. Na väčšinu to zatiaľ nestačí. Aj keď výbava je niekedy dobrá, niektoré przniče (DSO, BBE) zvuku majú taký účinok, že po ich použití sa už o žiadnom zvuku nedá hovoriť. A hoc to sem nepatrí, ich reproduktory sú snáď to najhoršie na trhu. Bol by som ochotný si radšej kúpiť repro od koncernu RTO, napríklad TWISTERy, ako vyhadzovať peniaze za repro SONY. Dizajn má síc SONY fajn, ale musia máknuť aby dostali moje odporučenie. A nielen moje.

BECKER
Táto exotika je na SK zastúpená, ale v obchodoch nie je, česť výnimkám. Ak hľadáte ten najobyčajnejší, ba až priam nudný vzhľad, ale špičkovú výbavu, perfektný zvuk a hlavne tuner, na ktorý sa nikto nechytá, tak BECKER je to pravé orechové pre Vás. Mal som svojho času 3 roky kombináciu BECKER MONZA a menič SILVERSTONE a môžem zodpovedne vyhlásiť, že nič lepšie som už potom v aute a v rukách nemal. Nedá sa povedať, že sú najlepší, ale patria medzi najlepších. Smelo sa môžu porovnávať zo špičkovými modelmi ALPINE, CLARIONu, PIONEERU…

Všetky tu písané hodnotenia sú moje súkromné pozorovania získané priamym kontaktom z niektorými zástupcami daných značiek, či štúdiom 3 druhov autohifi časopisov, alebo názorov používateľov. Vaše skúsenosti môžu byť iné a ja vám ich neberiem. Vždy sa totiž nájdu výnimky čo potvrdzujú pravidlo…

autor článku: Vilo alias clarion (deleted)

Komentáre
Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.