ÚvodČlánkyDiskusné fórumGalériaMapa Členov
25. September 2020 13:00
M
e
n
u
P
r
i
h
l
á
s
e
n
i
e
Meno (nick)

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového hesla kliknite práve sem.
I
n
f
o
Hostí Online: 2
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 2,895
Najnovší člen: Samo
Č
l
á
n
k
y
Ako na dobrý zvuk..?
História II
História
Rady pri výbere pred...
Náhrada originál ter...
A
n
k
e
t
a
Páčilo sa Vám na FBBK Session 2011?

Áno

Nie

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli hlasovať.
S
t
a
t
s
TOPlist
R
e
k
l
a
m
a
Máte záujem o komerčnú reklamu na našich stránkach?

Kontaktujte nás: Hicotech
SPACIE VAKY A IZOLAČNÉ PODLOŽKY

Ako si kto ustelie, tak bude...
Spací vak (ďalej len spacák) je jedna zo základných potrieb limitujúca náročnosť akcie. Nemá cenu sa púšťať do zimných akcii bez kvalitného spacáku - zdravie si všetko pamätá!!!. A bohužiaľ - neexistuje univerzálny spacák. Človek aktívny po cely rok potrebuje optimálne 3 spacáky. Jeden ľahky letný, cca 1 kg, jeden univerzálny trojsezónny a jeden špeciálny zimný. Dá sa vydržať bez ľahšieho spacáku v lete, ale je nemožné prežiť bez zimného spacáku v zime.

KARIMATKY - izolačné podložky
Skôr než sa budem venovať spacákom, chcem úmyselne začať izolačnými podložkami, ktoré všetci poznáte ako staré známe ,,karimatky".
Je zaujímavé, koľko ,,horalov" si kupuje drahé spacáky z najlepších materiálov do extrémnych teplôt, aby sa v nich na jeseň klepali na starej, tenkej a roztrhanej karimatke, alebo dokonca na preloženej celte. Spacák nás chráni pred chladom predovšetkým zvrchu a zo strán, ale ďaleko viac tepla môžeme stratiť „priamym vedením" s chladnou matičkou zemou. Najkvalitnejšie perie, alebo dokonalé duté vlákna nám pomôžu figu, ak ich váhou vlastného tela stlačíme na tenkú šupku s minimom vzduchu, ktorý by mal izolovať. Tento problém zatiaľ nevyriešil žiadny výrobca. Preto je nutné sa o odizolovanie odspodu postarať niečím ďalším.
Pozrime sa na karimatky podrobnejšie...
Tenká karimatka s hliníkovou fóliou (Alu-matte) hodí sa viac menej na leto, alebo vďaka nízkej hmotnosti a malým rozmerom ako rezerva pre prípad núdzového bivaku. Jej izolačná vrstva nie je vysoká, takže vôbec nevyrovnáva nerovnosti terénu a ráno budete presne vedieť' o každom kamienku, ktorý ste večer zabudli odpratať.
Bežné a najrozšírenejšie karimatky z pórovitej penovej hmoty PE sa líšia svojou hrúbkou, váhou, môžu byť aj dvojvrstvové, rôzne široké (50-60 cm) a vyhovujú univerzálnemu použitiu v bežných podmienkach. Ceny sú rôzne, asi okolo 150-300 Sk. Ich hlavnou výhodou je hmotnosť a dostupnosť, hlavnými nevýhodami sú náchylnosť na prerazenie a rýchle „vyležanie“.
Novinkou sú karimatky z mikrocelulárnej penovej hmoty ethylenvinilacetát (EVA) z uzatvorenými pórmi. Lepšie izolujú, ,,nepreležia sa", nesajú vodu a sú pružnejšie. Na prvý pohľad ich od tých obyčajných nespoznáte. Na ohmat sú však hladšie, pri stlačení ngumovejšie" a predovšetkým stoja od 400-1000 Sk. Mal by o nich rozmýšľať každý, kto sa chystá na zimné táborenie. Z tohoto materiálu sa vyrábajú aj karimatky profilovane. Dôvodom je lepšie vyrovnávanie nerovného terénu (nocľah na sutine) a vznik vzduchových bublín, a teda lepšia izolácia.
Samonafukovačky - najlepšie, najdrahšie a tiež najťažšie sú karimatky samonafukovacie. Aj keď o tej hmotnosti to už nie je až taká pravda, pretože najľahšie samonafukovačky sú ľahšie ako 14 mm hrubé EVA karimatky a naviac majú takmer polovičný objem v zbalenom stave. Existujú v rôznych rozmeroch, a hrúbke, ktorá sa pohybuje od 20 do 50 mm (na tej päťcentimetrovej budete spať ako princezná na hrášku, ale bez hrášku, zato si ponosíte na chrbte o poldruha kila viac). Pri samonafukovačkách môžu byt' výrazné rozdiely v kvalite. Nesmú prepúšťať vzduch látkou ani ventilom. O všeličom pohovorí aj dĺžka záručnej doby. Aby nedošlo k omylu, samonafukovačka sa nenafúkne ihneď. Treba ju voľne rozbaliť a nechať ju pár minút, aj tie najlepšie je treba ešte dofúknuť jedným „fukom". Toto môže byť určitá nevýhoda, ale prednosti ju bohato vyvážia. Medzi najlepšie môžeme určite zaradiť priekopníkov v tejto oblasti - firmu Therm a Rest. Cena? Okolo 2000 - 5000 Sk!
Samonafukovačku by som doporučil pre zimné táborenie, tým, ktorí si vážia vlastné zdravie, alebo aj na celoročné použitie pre tých čo majú radi pohodlie a nemajú starosti čo s peniazmi, alebo tým, ktorí karimatku používajú častejšie ako dva krát do roka.
Existujú aj takzvane ,,hubonafukovačky". Tu platí to, čo u nafukovačiek na vodu. Dobre izolujú, plávajú na vode, komfortne spíte, ale sú ťažké a ak ,,pichnete", tak spíte na zemi.

SPACIE VAKY - izolačné ,,termosky"
Spánok. Najzákladnejší a najdokonalejší spôsob regenerácie, obnovy telesných i duševných síl. Mal by byt' pokiaľ možno dlhý a kvalitný, tzn. hlboký a neprerušovaný. Takýto spánok je predpokladom dostatku síl pre ďalšiu túru či inú činnosť, ďalej toho, že človek nebude ospalý. malátny a často i nevrlý. To má samozrejme vplyv na bezpečnosť, ako vlastnú, tak aj členov skupiny. Ospalý človek nevníma plnohodnotne svoje okolie!!!
Predpokladom dobrého spánku je vhodný, kvalitný spacák. Tak ako pri inom vybavení platí aj tu rada: pred výberom spacáku sa treba dobre zamyslieť, na čo ho potrebujem a ako často ho budem používať. Je treba zvážiť', v akom ročnom období budem nocovať a aký teplotný komfort vyžadujem. Či budem spať najviac v chate, či v stane, alebo pod širákom.
Základné rozdelenie spacákov: Letné, 3sezónne (jar leto jeseň), zimné.
Najčastejšia otázka znie: perie, alebo duté vlákna? To ale nie je všetko, vlastnosti spacáku určuje rad ďalších veci:
Veľkosť: Dôležitá je správna veľkosť. Príliš veľký spacák malé telo nevykúri. Naopak, predovšetkým zimný spacák by mal umožniť' pohodlné natiahnutie tela, zašnurovanie vchodu pri hlave a ešte by malo zostať miesto na sušenie veci. Renomované firmy ponúkajú aspoň dve veľkosti každého modelu.
Strih: Základné rozdelenie je na dekové (letné spacáky na chaty a chalupy) a múmie (prevažne všetky ostatné).
Zips: Zasadne rozširuje rozsah použitia, umožňuje v prípade potreby odvetrávať, spájať do ,,double", v malom stane uľahčí cestu do a zo spacáku. Musí byť zateplený vnútornou légou.
Dnes by sme sa už nemali stretnúť so spacákmi s tzv. studenými švami, kedy horná aj dolná vrstva je prešitá v jednom mieste.
Komory: môžu byť šité rôznymi spôsobmi. U páperových spacákov musia komory zabezpečiť' rovnomerné rozdelenie peria tak, aby sa nezosypávalo. Pri spacákoch z dutých vlákien
sa rovnomernosť' vzduchovej vrstvy dosiahne najčastejšie pomocou tzv. šindľovej konštrukcie. ,,Lepšie" spacáky by mali mať vnútorný zatepľovací golier.
Teplotné rozmedzie: U nás na to bohužiaľ neexistuje žiadna norma, a tak sa musíme spoľahnúť na údaje výrobcu, ale tie si často navzájom veľmi odporujú. Teplotné rozmedzie by malo udávať aspoň tri hodnoty: hornú a dolnú hranicu komfortu, tzn. v bežnom oblečení na spanie by mal človek v pokoji a nerušene spať. Najnižší údaj udáva najspodnejšiu hranicu, teplotu, pri ktorej v spacáku prežijete, ale rozhodne nebudete v pokoji spinkať. Voľba spacáku je vec individuálna, pretože každý máme iný krvný obeh, za noc vypotíme iné množstvo tekutiny.... Pokiaľ váhate, aký vybrať, vezmite si radšej teplejší. Nikdy neviete, kedy tu rezervu budete potrebovať , a pokiaľ ma spacák bočný zips, nemusíte sa obávať , že vám bude niekedy horúco. A tých pár gramov naviac ...
Ale pozor: Najdôležitejšia je funkcia tepelnej izolácie. Spacák je vlastne veľká termoska, nepridáva žiadne teplo. Izoluje od okolitého prostredia a udržuje studené veci studené a teplé veci teplé. Preto pozor!!! Ak ste podchladený, nezohrejete sa.
Pre niekoho to znie prekvapivo, ale na celkové vlastnosti spacáku má väčší vplyv použitý vnútorný a vonkajší materiál, ako druh náplne. Vo vnútri sa často používa bavlna, ale nie je to ono. Je ťažká, objemná, ľahko sa špiní a predovšetkým saje a dlho v sebe drží vlhkosť a predlho schne. Hlavná požiadavka na vnútorný materiál je priedušnosť'. Vonkajší materiál by mal byť ľahky, odolný proti oderu, pevný, priedušný, ale zároveň vodoodpudivý. Tieto nároky do určitej miery spĺňa napríklad Pertex, ktorý sa používa ako na spacáky páperové, tak aj z dutých vlákien, Špeciálne na páperové výrobky vyvinula firma Gore špičkový materiál Dry Loft.
Izolačná náplň: Nedá sa s istotou povedať', že perie je lepšie než duté vlákno a naopak.
Perie:
Stále o kúsok vedie v tepelno - izolačných vlastnostiach, má veľmi dobrú tvarovú stálosť', má veľkú vzduchovú kapacitu a výbornú stlačiteľnosť'. pri zachovaní špičkových parametrov, má nízku hmotnosť', ale absorbuje vlhkosť, pri navlhnutí sa výrazne zhoršujú tepelno - izolačné vlastnosti, zle sa suší (možnosť zaparenia, alebo splesnivenia), pri praní, alebo čistení sa perie odmasťuje a krehne, čím sa postupne znehodnocuje, podlieha starnutiu, škodí mu UV žiarenie, môže spôsobovať alergie, údržba páperových spacákov je pomerne náročná.
Polyesterové duté vlákna, alebo mikrovlákna:
Len tie najkvalitnejšie sa vyrovnajú tepelno - izolačnými vlastnosťami periu, majú vysokú tvarovú stálosť (až 15 rokov) vzduchová kapacita sa u tých najkvalitnejších približuje periu, neabsorbujú vlhkosť', teoreticky by mali mokré vlákna hriať' rovnako ako suché, dajú sa veľmi rýchlo vysušiť' (nie však s bavlnenou vložkou), Ľahko sa udržujú (peru), ani pri častom praní sa výplň neznehodnocuje, nespôsobujú alergie, oproti periu majú menšiu stlačiteľnosť.
Je treba ale povedať', že nie je perie ako perie, a duté vlákno ako vlákno. U peria sa kvalita udáva pomerom medzi prachovým perím a malými pierkami. Najlepšie perie máva tento údaj zhruba 90/10, bežné zmesi 70/30. U dutých vlákien je to ešte zložitejšie.
Duté vlákna existujú s jednou dutinou (prierez ako trubka), pripadne má vnútorná dutina tvar vypuklého trojuholníka, alebo môže mat' až 7 dutiniek. Môžu mať tenkú, alebo hrubú stenu, čo má vplyv na objem vzduchu, ktorý chráni naše kosti od chladu. Vlákna sa vyrábajú v podobe rúna. Mechanické vlastnosti rúna tiež ovplyvňujú výslednú kvalitu spacáku. Dnes existuje rad výrobcov (vrátane domácich) a neplatí vždy, že spacáky od renomovaných zahraničných firiem sú lepšie. Napriek tomu sa asi najčastejšie stretnete s dutými vláknami od firmy DuPont (Hollofil, Quallofil, Euroloft, Terraloft, Ultraloft, Microloft), alebo s mikrovláknom od firmy 3M Thinsulate.
Všeobecne možno povedať, že perie by malo dostať prednosť do najväčších a suchých mrazov, nemusí sa ho báť ten, kto sa o svoj spacák bude vzorne starať, a tam, kde ide o každý gram hmotnosti a pritom je potrebný vysoký teplotný komfort. Duté vlákno vo všetkých ostatných prípadoch. Pre svoju nenáročnosť' je ideálne na vodu, na akékoľvek ťahanie po rôznych akciách", atd. špičkové vaky oboch druhov znesú aj štyridsať' stupňové mrazy..

Existuje rad rôznych, viac čí menej užitočných vylepšení a fígľov. Rád spomeniem aspoň jeden. Koľko krát vás prebudila v spacáku zima, len preto, že ste sa skotúľali dole s karimatky? Niektorí výrobcovia prišívajú na spodnú stranu spacáku jednoduchý pruh látky, akýsi krátky tunel, ktorým karimatku prestrčíte.

Doma spacák neskladujte „našliapaný“ v kompresnom vaku. Najlepšie je voľne ho zavesiť v skrini, alebo ho aspoň mať volne položený a rozbalený.

Teraz už možno viete, aký spacák približne potrebujete. Viete, koľko na to máte, či si môžete dovoliť investovať do najkvalitnejšieho vnútorného materiam či značkového dutého vlákna. Pokiaľ ste vyššej postavy, dajte si pozor na veľkosť. Údaje výrobcov o tepelnom rozsahu berte s rezervou a orientujte sa skôr podľa vzťahu: použitá náplň, spôsob šitia komôr a váha. Hor sa do obchodu!

P.S.: Jedna malá poznámka, ale podľa mňa veľmi dôležitá. Naučte sa spať v spacáku. Nie je to také jednoduché ako to vyzerá. Klaustrofobici pozor!!! Osobne mi trvalo pol roka, než som vydržal spať v zazipsovanom spacáku 2, slovom dve hodiny!!! Na chate, či chalupe sa môžete kedykoľvek rozopnúť, ale pri spaní vonku, pri nízkych teplotách sa nerozopnte. Ak áno, môže sa stať, že už viac nevstanete....

autor článku: Vilo alias clarion (deleted)

Komentáre
Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.