ÚvodČlánkyDiskusné fórumGalériaMapa Členov
21. September 2020 20:55
M
e
n
u
P
r
i
h
l
á
s
e
n
i
e
Meno (nick)

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového hesla kliknite práve sem.
I
n
f
o
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 2,895
Najnovší člen: Samo
Č
l
á
n
k
y
Ako na dobrý zvuk..?
História II
História
Rady pri výbere pred...
Náhrada originál ter...
A
n
k
e
t
a
Páčilo sa Vám na FBBK Session 2011?

Áno

Nie

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli hlasovať.
S
t
a
t
s
TOPlist
R
e
k
l
a
m
a
Máte záujem o komerčnú reklamu na našich stránkach?

Kontaktujte nás: Hicotech
Úvaha o výkone a príkone…

Začnem takto. Nádejný hifista sa rozhodne ozvučiť svoje auto (možno byt, pivnicu, WC a čo ja viem čo ešte, ale mi budeme hovoriť o autohifistovi). Možností je viacero, ale začína to vždy asi nasledovne. Buď v aute nič nieje a musí začať od A, čiže rádia, alebo tam niečo je a preto musí dokúpiť to, čo tam chýba, alebo je tam všetko (prípad mnohých modelov Brava/o). V tejto fáze sa na nejaký výkon, príkon absolútne nehľadí, stačí, že výrobcovia vedia pekne okoreniť údaje o výkone či príkone hlavne na papieri. A tu vzniká prvý ZáSADNý problém. Nehrá to poriadne. Dôvod je jednoduchý a tým sú peniaze. Platí priama úmera, že za málo peňazí, málo muziky. A začína sa kolotoč. Najskôr sa zameria na rádio. Kurňa veď mám rádio s výkonom 4x50W, tak prečo to nehrá? Nemôže. Pri napájacom napätí naštartovaného vozidla, ktoré je max 14,4 V by muselo to rádio byť kapku väčšie, ťažšie a škaredšie aby dokázalo ten výkon 200W (4x50W) vyprodukovať. Maximum, čo z našich rádii dostaneme je výkon na hranici 9 – 18 W/kanál a to pri skreslení, ktoré už silne pripomína obdĺžniky a nie harmonický signál. Navyše do toho vstupuje veličina, ktorou je výstupný prúd a vnútorné tlmenie vstavaného zosíku v rádiu. Či sa to niekomu páči, alebo nie, žiadne rádio nebude poriadne a kvalitne hrať pri vyšších hlasitostiach. Pocitovo síce bude hrať hlasno a repráky budú „nestíhať“, ale ide len o to, že skresluje už ja sviňa, zakmitáva a o nejakej stabilite sa nedá ani hovoriť.

Preto nastupuje fáza DVA a vtedy hifista začína riešiť reproduktory. Povie si, kurňa, keď nestíhajú, tak ich vymením za výkonnejšie. Zainvestuje svoje peniaze za niečo, čo sa honosí nálepkov 4 way, alebo 300W, alebo ja neviem ešte akou strašidelnou vychytávkou, namontuje, zapojí…. A hrá to síce o niečo lepšie ale furt na „guvno“. Kde je zrada? No predsa v tom rádiu. Nestíhalo predtým, nestíha teraz a nebude stíhať ani v budúcnosti, či k tomu pripojí štúdiové monitory s príkonom 1kW. Tento jav sa u zosíku (vo všeobecnosti akomkoľvek, to znamená aj v tom rádiu) nazýva limitácia. Ak proste prichádza zosík rýchlo do limitácie a NEZVLÁDA ju, tak žiadny iný reprák nepomôže. Pomôže len iný, hlavne výkonnejší zosilovač.

Nasleduje fáza TRI! Idem kúpiť zosík. Parametre? Výkon jak hovado, cena tak do 2kila a najlepšie aby dokázal poháňať aj repro aj sub. Veď k čomu zosík? Hlavne aby basy nechýbali. A sme zas na začiatku. Ako-tak zbastlíme napájanie, zapojíme a? Zas to nie je ono. Nie že by to hralo horšie, ale furt to nie je ono. Príčina? Reproduktory! Vo fáze dva sa nakúpia kdejaké pitschoviny, namontujú sa podozrivým spôsobom a teraz do nich ide viac šťavy, menej skreslenia, tečú väčšie prúdy a oni koťuhy nestíhajú. Prečo? Pre dva dôvody. Prvým je zhovadilé osadenie (viem o čom hovorím, 95% reprákov v aute je zle osadených), druhým je PRíKON takéhoto reproduktoru. Na to aby dokázal reproduktor zhltnúť tú prúdovú porciu, čo mu dokáže naservírovať zosík potrebuje splniť niektoré maličkosti. Prvou je, aby mal dostatočný priemer cievky, dostatočný priemer navinutého vodiča na cievke, aby ten materiál cievky bol čo najľahší a magneticky inertný, aby mal reproduktor čo možno najväčšie pólové nadstavce, silný magnet a perfektný záves membrány a jej centrovanie. Je toho veľa? Vedzte, že je toho ešte viac. Napríklad tvar a hmotnosť membrány, materiál a konštrukcia koša reproduktoru, druh použitého magnetu, druh materiálu na pólových nadstavcoch atď. A keďže je toho veľa a následne to u výrobcu zvyšuje cenu, ktorá je rozhodujúca pri predaji, tak sa začne šidiť! Na priemere cievky, na medi, na závesoch, na magnetoch, na…. a výsledkom je reproduktor, ktorý síce pri malých a stredných príkonoch vcelku príjemné hrá, má primeranú cenu, ale so zvyšujúcim sa príkonom začína nestíhať. Čo teraz? Výrazne pomáha korektné osadenie. Keď už nič inšie, tak aspoň maximálne pevné osadenie cez nejakú podložku, odstránenie akustického skratu a pokúsiť sa odstrániť stojaté vlnenie, či už v ozvučnici (dverách, bedni) alebo v posluchovom priestore. Ako na stojaté vlny niekedy inokedy. Ale niekedy to nepomôže a treba siahnuť po inom, zodpovedajúcom repráku. Príklad. Väčšina tu chodiacich pozná repráky od GZ a to konkrétne model GZTC 165 Mk2. Nehrajú až tak najhoršie. Ale. Ako náhle ich pripojíte k silnejšiemu zosíku, tak začínajú produkovať ostrý, sičavý zvuk s počuteľnými peakmi, ktoré na pohode nepridávajú. Prečo? Lebo. Majú malý priemer cievky, poddimenzované vynutie cievky, slabý magnet a pomerne ťažkú membránu. Ak by som chcel kľudnejší zvuk musel by som siahnuť po reprákoch, ktoré majú väčší priemer cievky, lepší vlnovec, omnoho lepší magnet (pohon označujúci sa skratkou B.l. – nájdete v parametroch k reprákom) A bolo by to lepšie. Verte, že to funguje.

Výsledkom môže byť úvaha, že aj tak nenájdem zodpovedajúce komponenty, raz nestíha zosík, raz repro, tak čo vlastne s čím bude hrať dobre? Dobrá otázka na ktorú existuje len jedna odpoveď. NIČ s NIČíM. Vždy je to o kompromise. Aj v najvyššej triede. Ale platí pravidlo, že čím lepší komponent, tým sa viac stierajú rozdiely. A platí ešte jedna vec, že výrobky z rovnakej triedy majú príbuzné vlastnosti. Proste rádio za 2kilá a reprá do 2kilá budú trpieť zhruba rovnakými neduhmi, reprá za 10tisíc a zosík za 10kilo budú zhruba vyrovnanými partnermi do súboja.

Problém vhodnosti zosík vs. woofer (resp. akékoľvek repro) je vo viacerých rovinách. Ono aj na 5W zosíku bude hrať woofer s polkilovou membránov a s B.l. faktorom 15. Problémom zostane akurát to, že zvuk bude úúúúúplne v prdeli. Za ďalšie je problémom to, že čím kvalitnejšie komponenty používaš, tak sa ti zdá, že to hrá akoby slabšie. Je to spôsobené tým, že signál je oprostený rôznych skreslení, jeho rýchlosť prebehu cez zosík je vysoká a následne je reprodukovaný bez ďalších skreslení, ktoré do toho inak vkladá zlý, alebo priemerný reproduktor (aj ten najlepší tam niečo pridáva, ale minimum) a preto človek častejšie siahne po gombíku VOLUME a viac pridá, aby dosiahol požadovanú úroveň hlasitosti. A tu je ďalší kameň úrazu, nakoľko nenažratý woofer (v podstate akýkoľvek reproduktor s nízkym Qts a vysokým B.l. a vyšším Mms) nedokáže dodanú energiu premeniť na akustický signál bez toho aby obrazne "nevycucal" šťavu zo zosíku. Nastáva situácia, kedy koncový stupeň v zosíku vie dodať len určitú prúdovú úroveň pri určitej úrovni skreslenia a vnútornom tlmení. A následkom je "divne" hrajúci woofer.

Aby som to zjednodušil, ide o to, že nenažratý woofer (repro) potrebuje zdroj, ktorý mu vie tých Ampérov zabezpečiť dostatok na to, aby sa začal poriadne hýbať a údery reprodukoval ako údery, nie ako žuchnutie. A preto som písal o tom, že ani tak nejde o tie Watty, ako o to, aby bol zosík v spojení s woofrom stabilný. A toto je niekedy ďaleko väčší problém, ako nedostatok wattov, nakoľko takáto reprodukcia je vysoko obťažujúca a "dráždivá" a môže mať za následok to, že aj slabý zosík odrovná výkonný woofer. Samozrejme pri dodržaní základného pravidla, že užívateľ nie je hluchý, počuje a vie rozoznať, kedy začína mať reprák dosť a začína výrazne skresľovať.

Neviem či som pomohol, ale snažil som sa.

Keď to zhrniem, nič nie je neriešiteľné, hrať to bude, len to nebude ono a treba dať pozor na VOLUME....

autor článku: Vilo alias clarion (deleted)

Komentáre
Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.